Adaptacja dziecka

Adaptacja dziecka

Adaptacja w żłobku to proces pomagania dziecku w przystosowaniu się do nowego środowiska. Polega na zapoznawaniu go z nowymi ludźmi, miejscami i rzeczami, z którymi zetknie się w swoim codziennym życiu.  Pomaga mu to poczuć się bardziej komfortowo jak również zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
Adaptacja w żłobku obejmuje zazwyczaj kilka etapów. Należą do nich m.in. przyzwyczajanie się do nowego miejsca, poznawanie nowych ludzi, nawiązywanie relacji z opiekunami i innymi dziećmi oraz uczenie się zasad i rutyny.
Pierwsze dni w żłobku prawdopodobnie nie będą łatwe. Pójście do żłobka to ogromna zmiana w życiu dziecka. Znajdzie się ono w otoczeniu wielu całkiem nowych osób, których jeszcze nie zna, dlatego w miarę możliwości warto ten pobyt w pierwszych dniach odpowiednio dawkować, rozpoczynając od bardzo krótkiego czasu.
Najprawdopodobniej Twoje dziecko, (tak jak większość dzieci) będzie płakało przy rozstaniu w okresie adaptacji. Większość dzieci najpóźniej po paru tygodniach przestaje płakać przy rozstaniach. Najważniejsze  jednak, aby smutek kończył się szybko po zamknięciu drzwi. Jeśli dziecko daje się łatwo pocieszyć „cioci” i przez resztę dnia jest pogodne, to nie ma powodu do niepokoju. Spróbuj do sprawy podejść spokojnie. Pamiętaj, że twój niepokój udziela się dziecku.
To znacznie ułatwi maluchowi adaptację. Żeby czuć się pewniej i bezpieczniej porozmawiaj z rodzicami dzieci, które uczęszczały do żłobka. Zdarza się również, że przez pierwsze kilka dni maluch jest zafascynowany nowym miejscem, nie czuje braku obecności rodzica. Natomiast naturalną w okresie adaptacyjnym tęsknotę zaczyna przeżywać troszeczkę później, gdy uświadamia sobie, że wyjście do żłobka nie było jednorazową zabawą a codziennością.
Niepewność i niepokój dziecka odczuwany w żłobku w początkowym okresie pobytu może być przenoszony do domu. To naturalne, że trudności związane z nową sytuacją odreagowuje w bezpiecznych warunkach przy najbliższych.
Zanim dziecko przystosuje się do nowych warunków zmianie mogą ulec zachowania dziecka na poziomie psychospołecznym i fizjologicznym jako odpowiedź na przystosowanie się do nowej rzeczywistości:
·       Maluch może mieć zaburzenia snu przejawiające się w postaci nagłego zrywania się, płaczu, trudności w zasypianiu, lęki nocne,
·       Mogą pojawić się wymioty, brak apetytu, odmowa przyjmowania posiłków na trenie żłobka,
·       Dziecko może ponownie zacząć się moczyć zarówno w dzień jak i w nocy,
·       U malucha może pojawić się płacz, lęki, niepokój,
·       Dziecko może przejawiać agresję lub negatywizm, nie odzywać się podczas przebywania w żłobku, choć dużo rozmawia z rodzicami zaraz po wyjściu ze żłobka,
·       U dziecka można zauważyć zaburzenia aktywności. Dziecko w żłobku przez okres adaptacji w ogóle może się nie bawić. Brak działalności zabawowej kompensuje w domu stając się wtedy nadmiernie ruchliwe.
Żłobkowy rytm dnia jest dostosowany do rytmu większości maluchów. Ale rytm Twojego dziecka może być inny. Warto zapoznać się z dokładnym rozkładem dnia w żłobku i w miarę możliwości wprowadzić go w domu. Usypianie w nowym miejscu to często też duży stres. Dlatego warto odłożyć decyzję o spaniu w żłobku na jakiś czas, do momentu gdy dziecko dobrze pozna otoczenie i choć trochę zaprzyjaźni się z opiekunami.
Żłobkowe menu jest dostosowane do potrzeb małych dzieci. Mimo tego może na początku nie odpowiadać maluchowi. Posiłki mają inny smak niż w domu, są inaczej podawane i nie podaje ich mama. Z czasem dziecko polubi żłobkową kuchnie, dostosowaną do jego potrzeb, stworzoną przez dietetyka. Dlatego nie przynosimy do żłobka słodkich jogurtów, ciasteczek na wypadek gdyby dziecko nie chciało zjeść obiadu.
 Jeśli karmisz piersią i myślisz o zakończeniu karmienia, zrób to 2-3 miesiące przed rozpoczęciem żłobkowej przygody lub dopiero kilka miesięcy po zakończeniu adaptacji. Moment oddania dziecka do żłobka to naprawdę nie najlepszy czas, aby w jego życiu zachodziły kolejne duże zmiany. Podobnie rzecz ma się ze smoczkiem. Jeśli dziecko korzysta ze smoczka, nie pozbawiajmy go tego ”pocieszacza” przed tak radykalną zmianą jaką jest niewątpliwie pójście do żłobka. To samo dotyczy odpieluchowania starszych maluchów.
RODZICU !!!
·       dziecko dużo łatwiej akceptuje żłobek, jeśli zmiana będzie przebiegała stopniowo,
·       dziecko nie zaakceptuje sytuacji, która powoduje Twój lęk – pamiętaj o pozytywnym nastawieniu!
·       nie przedłużaj pożegnania w szatni,
·       nie wymykaj się za plecami dziecka, zawsze się z nim pożegnaj!
·       nie mów dziecku, że zaraz wrócisz, zamiast tego określ czas w sposób, który dziecko zrozumie np.: „wrócę po śniadaniu”,
·       nie wracaj i nie otwieraj ponownie drzwi sali, mimo że słyszysz płacz swojego dziecka; wiemy, że jest to najtrudniejszy dla Ciebie moment, ale ponowne pokazanie się dziecku w tej sytuacji tylko wydłuży jego płacz.